1h

Vybrat správná koupelnová svítidla není úplně snadná věc, jak se na první pohled může zdát. Oproti ostatním svítidlům v domácnosti podléhají přísným požadavkům na bezpečnost – především izolaci a umístění. Kvalitní materiál je samozřejmostí. V koupelně si čistíme zuby, holíme se, upravujeme, než někam vyrazíme a v neposlední řadě také relaxujeme. Tomu všemu by mělo odpovídat uspořádání koupelnových svítidel v koupelně.

Koupelny jsou rozděleny do jednotlivých zón

Koupelnová svítidla jsou centrální svítidlo a svítidla doplňková, nejčastěji bodová svítidla nad zrcadlem a v blízkosti umyvadla. Protože se v koupelnách nevyhneme styku svítidel s vlhkostí anebo přímo vodou, je třeba důrazně dbát na bezpečnostní opatření. Svítidla do koupelny jsou označení stupněm krytí IP a podle toho určujeme, v jaké zóně, do kterých je koupelna rozdělena, může být osvětlení umístěno.

2h

Zóny v koupelně dělíme takto:

Zóna 0: jde o vnitřní prostor vany či sprchového koutu. V takových místech se instalace koupelnových svítidel nedoporučuje, pokud však se pro takové umístění svítidel rozhodnete, volte pouze ty s nejvyšším stupněm krytí IP68.

Zóna 1: je prostor od okraje vany či sprchového koutu do výšky 2,25 metru. V tomto prostoru používáme svítidla do koupelny s nejvyšším stupněm krytí IP68.

Zóna 2:  tato zóna označuje prostor kolem vany anebo sprchového koutu do vzdálenosti 0,6 metru a nad nimi ve výšce vyšší než 2,25 metru. Pokud v této zóně nehrozí ani neúmyslné postříkání svítidla vodou pod tlakem, volíme předepsanou hodnotu stupně ochrany nejméně IP44.

Zóna 3: tento prostor se nachází v koupelně mimo zóny 0, 1 a 2. Pokud nehrozí přímé postříkání svítidla vodou nebo kondenzace vodní páry, nejnižší předepsaná hodnota činí IP21. V této kategorii je nabídka koupelnových svítidel nejširší. Patří sem koupelnová svítidla nad zrcadlo a nebo rovnou samostatná kategorie zrcadel s integrovaným osvětlením.

5h

Stupně ochrany před dotykem nebezpečných částí a před vniknutím cizích pevných těles udávané první číslicí:

IP 0x – Nechráněno
IP 1x – Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 50mm a větších a před dotykem hřbetem ruky.
IP 2x – Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 12,5mm a větších a před dotykem prstem.
IP 3x – Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 2,5mm a větších a před dotykem nástrojem.
IP 4x – Zařízení je chráněno před vniknutím pevných cizích těles o průměru 1mm a větších a před dotykem drátem.
IP 5x – Zařízení je chráněno před prachem a před dotykem drátem.
IP 6x – Zařízení je prachotěsné a je chráněno před dotykem drátem.

4h

Stupně ochrany proti vniknutí vody udávané druhou číslicí:

IP x0 – Nechráněno.
IP x1 – Svisle kapající.
IP x2 – Kapající ve sklonu 15o.
IP x3 – Kropení, déšť.
IP x4 – Stříkající.
IP x5 – Tryskající.
IP x6 – Intenzivně tryskající.
IP x7 – Dočasné ponoření.
IP x8 – Trvalé ponoření.

3h

Koupelnová svítidla instalujte pečlivě podle návodu anebo za pomoci odborníka

Svítidla do koupelny musí splňovat náročné požadavky na jejich kvalitu, design i důležitou bezpečnost. Prostředí koupelen je velmi specifické svou vlhkostí, která se v této místnosti udržuje a také podílem vysrážených vodních par. Jak již bylo naznačeno, jinak budeme vybírat koupelnová zrcadla s osvětlením a jinak osvětlení přímo u sprchového koutu. Zkrátka abychom vybrali koupelnové osvětlení správně, musíme zvážit, do které části (zóny) koupelny bude umístěno a za jakých podmínek budeme svítidlo využívat. Vždy důrazně doporučujeme, abyste se pečlivě drželi pokynů a nejlépe, aby koupelnové svítidlo zapojoval kvalifikovaný elektrikář. Pozorně dbejte na porozumění označení koupelnových svítidel a v první řadě dbejte na svou vlastní bezpečnost.