Už jste za domem objevili první sněženky a po cestě do práce si všimli jehněd na lískách? Tak to je nejvyšší čas vzbudit se ze zimního spánku a pustit do přípravy zahrady na jaro. Pro zahradníka totiž rčení: Březen, za kamna vlezem, neplatí, naopak mu právě začíná přibývat práce.
Co všechno musíte udělat, abyste v létě mohli relaxovat na trávě pod slunečníkem, jíst jahody z vlastního záhonu a k tomu popíjet mojito s domácí mátou? Máme pro vás seznam nejdůležitějších úkolů, které byste měli v březnu na zahradě splnit.
Nachystejte si záhony pro ředkvičky i papriky
Největší pozornost byste na jaře měli věnovat záhonům, a to i když jste si je na podzim předpřipravili. Porýt plochy, kde budete v průběhu roku něco pěstovat, se vyplatí. Půdu provzdušníte a na závěr pohnojíte, takže plodiny budou mít dost živin po celou vegetační sezónu. Jestli jste celou zimu poctivě nosili bioodpad na kompost, máte výhodu, protože stačí hromadu přeházet a vybrat si čerstvý materiál. Jinak ho budete muset koupit v nějakém hobbymarketu. Váš domácí kompost nerušte, bude se vám v následujících měsících hodit na pěstování dýní nebo cuket.
Sáčky s jejich semínky ale v březnu potřebovat nebudete, jedině že byste je chtěli začít předpěstovávat, a i tak bychom vám poradili počkat na větší teplo venku. Na druhou stranu, mrkev, petržel, ředkvičky a salát snesou i chladnější počasí, zvlášť když záhony zakryjete speciální ochrannou textilií proti mrazu.
Nestihli jste na podzim vytrhat uschlý plevel nebo zbytky letniček a ostříhat levanduli? V předjaří to určitě zvládnete.
Travička zelená, to je moje potěšení…
Jak moc vám záleží na vzhledu vašeho trávníku? Chcete mít perfektní anglický pažit, stříhaný na pár centimetrů, nebo jste se nechali inspirovat současnou módou lučních směsí a kosení jen párkrát do roka?
Pro předjarní přípravy je to jedno, oba typy trávníků totiž potřebují po zimě hlavně pohnojit a provzdušnit. Že nemáte doma profi vertikutátor? To vůbec nevadí, pro začátek úplně stačí kovové hrábě. Ty půdu rozruší a navíc dostanete pryč i všudypřítomný mech. Jestli najdete v trávníku holá místa, pohnojte je a můžete dosít trávu.
Trávník mívá tendenci se docela rozlézat. Pokud ho chcete udržet jen na určité ploše, a nelíbí se vám kamenné obrubníky, zkuste ty neviditelné. Zapustí se do hlíny a vytvoří tak bariéru proti rozrůstání trávníku, ale zároveň neruší estetiku okolí.
Máte na zahradě taky okrasné traviny? Zkontrolujte je, jak přežily zimu, a přebytečné a uschlé listy odstraňte, ať může tráva během teplejších dní zase obrazit.
Zahradní jarní postřižiny
Březen je taky poslední měsíc, kdy můžete prořezat ovocné stromy a keře, konkrétně jabloně, hrušně, rybíz a angrešt. Řiďte se při tom poučkou, že větvičky se nesmí vzájemně překřížit a taky by neměly růst směrem dovnitř koruny. Peckoviny, jako třešeň nebo meruňka, si nechte na dobu, až bude víc teplo.
A co ostružiny a maliny? Nechtějí z vaší zahrady udělat zarostlý zámek Šípkové Růženky? To jim rozhodně překazte. Oba druhy ostružiníků klidně zkraťte až kousek nad zem. Uvidíte, že na jaře zase obrazí a navíc se vám v létě odmění záplavou plodů. Umravnit ostříháním můžete i keře v živém plotě, psí víno nebo podobnou popínavou rostlinu, kterou máte někde na zdi.
Už máte plán, nebo jste spíš chytili paniku, že nic nestíháte? Můžeme vám pomoci, v našem e-shopu najdete řadu užitečných produktů, od tkaniny na zakrytí záhonů před mrazem, přes neviditelné obrubníky na trávu až po zatravňovací dlaždice. Stačí kliknout a vybrat si!