Nejste-li šťastnými majiteli pozemku bez terénního převýšení, zřejmě budete dříve nebo později postaveni před otázku elegantního řešení svahu či členitostí vaší zahrady. Pokud na to půjdete chytře, podaří se vám v mnohých případech vytvořit mnohem zajímavější prostor se spoustou malebných zákoutí, který bude oku lahodit mnohem více než absolutně rovný terén s dokonale střiženým anglickým trávníkem. Jak na to?
Nerovnosti terénu na první pohled přiznejte
Právě tím, že z nedostatku uděláte přednost, dosáhnete výrazně lepších výsledků, než kdybyste se pokoušeli nerovnost terénu zamaskovat. Schodiště dokáže v zahradě vykouzlit zajímavý předěl mezi dvěma světy a zároveň si poradit i s praktickou stránkou překlenutí dvou úrovní terénu. Aby však schody nejen vhodně doplňovaly zbytek zahrady a ladily například s oplocením, obrubníky či dalšími prvky, ale také plnily dobře svoji funkci a dlouhá léta vám bezpečně sloužily, je potřeba se zaměřit již při jejich rozmýšlení na výběr vhodného materiálu. Ten rozhodně nepodceňujte, protože je hlavním parametrem, na kterém závisí výsledný vzhled, ale i životnost nového schodiště.
Jaké nároky jsou kladeny na materiál vhodný pro zahradní schodiště?
V první řadě je potřeba vzít v úvahu povětrnostní vlivy, které budou na schody působit. Jde zejména o pravidelné střídání teplot, sníh a déšť, ale také letní horka, která si se strukturou materiálu dokážou nepříjemně pohrát. Samozřejmostí je také mechanická zátěž. Materiál, který na stavbu zahradního schodiště použijete tak musí být zejména mrazuvzdorný, měl by odolávat vodě i povrchovému opotřebení a samozřejmě musí být také pevný. A v neposlední řadě by měl vhodně esteticky doplňovat zbytek zahrady.
Dáte přednost tradičnímu dřevu, nadčasovému kameni nebo odolnému betonu?
K tradičním materiálům používaným při tvorbě zahradních schodišť a chodníků patří i nadále dřevo. To je přirozenou součástí přírody a v zahradě má své nenahraditelné místo. Chcete-li jej použít, volte dřevo tvrdé, s povrchovou úpravou, která zvyšuje jeho odolnost vůči hnilobě a dřevokazným houbám. Dřevo ve venkovním prostředí vyžaduje pravidelnou údržbu, která však úplně nezamezí jeho degradaci a nutnosti výměny po několika letech používání. Jestliže chcete postavit schodiště s dlouhou životností, využijte spíše odolné betonové prvky, které lze různě kombinovat, případně jejich barvu i vzhled přizpůsobit okolí. Zvolíte-li navíc dlažbu s ostařeným povrchem, přiblížíte se vzhledem vašeho schodiště k přírodnímu kameni, ve srovnání, s nímž je ale betonová dlažba výrazně méně finančně náročná. Zároveň však získáte mrazuvzdorný povrch s vysokou pevností a odolností vůči oděru, který snadno odolá i nepříznivým výkyvům počasí po dlouhá léta.