Pokládka některých podlahových krytin je stále záležitostí odborníků, pokud jste se však rozhodli pořídit si novou plovoucí podlahu, zvládnete to během jednoho odpoledne sami. Plovoucí podlahu nemusíte nikterak lepit, stačí jen připravit rovnou podkladovou plochu a můžete začít pokládat. V následujících několika krocích vám poradíme, jak na to.
Foto: Renovatis.cz
Důležité je připravit si rovný a suchý podklad
Pokud nerovnosti na podkladové ploše neodstraníte, podlaha bude vrzat a časem mezi jednotlivými prkny začnou vznikat mezery. Případné nerovnosti lze vyhladit použitím různých typů fólií nebo pomocí tekuté nivelační hmoty.
Stejně jako nerovnosti nesvědčí plovoucím podlahám ani vlhkost. Pokud je tedy podlahová plocha nově vybetonovaná, počkejte než beton dostatečně zaschne. Vlhkost lze v tom případě jednoduše zjistit pomocí igelitu, kterým podlahu přes noc zakryjete. Pokud igelit ráno bude zapařený, máte jasno – musíte počkat.
![vyrovnávání povrchu nivelační hmotou](https://homelover.cz/wp-content/uploads/2014/07/4146-100555000000.jpg)
Foto: amadeopodlahy.cz, pokládka plovoucí podlahy svépomocí
Izolujte tepelně i zvukově
Podlahovou plochu je třeba tepelně i zvukově zaizolovat, zabráníte tak částečnému chladu, který je pro plovoucí podlahu charakteristický a zároveň utlumíte dopady na tvrdé lamely. Jako tepelnou izolaci můžete použít mirelon nebo korkové desky. Izolaci se doporučuje při stěnách vytáhnout několik centimetrů nad podlahu a odříznout ji až během lištování.
![ilustrační foto: floorwood.cz](https://homelover.cz/wp-content/uploads/2014/07/podlozka-pod-podlahy-mirelon-zluty-2-mm-default.jpg)
Začínáme pokládat
Nářadí, které je pro pokládku plovoucí podlahy potřeba má většinou doma každý průměrný kutil. Budete potřebovat kladivo, pilu, distanční klíny, vrtačku, táhlo a skládací metr. Dále ještě silikon na parkety, rozety na topenářské trubky, protihlukovou podložku, parotěsnou fólii, lemovací lišty a ocelové hřebíky.
A už jste si vybraly dřevěnou nebo laminátovou plovoucí podlahu, je nutné nechat parkety při pokojové teplotě alespoň dva dny aklimatizovat. Před položením prvního dílo nezapomeňte, že díly podlahy by měly podélně kopírovat dopad světla v místnosti. Pokládku začněte od levého rohu, první řadu pokládejte drážkou ke zdi.
Mezi podlahou a zdí musí vždy zůstat zachována přibližně centimetrová mezera. Podlaha totiž během roku „pracuje“, a kdyby se neměla kam roztahovat, mohla by se začít kroutit. Jednotlivé parkety vždy doklepněte příklepový hranolem. Přímou ránu kladivem by parketa nesnesla. Poslední parketu v řadě odřízněte pilkou a pokud je víc jak 30 cm dlouhá, použijte ji jako začátek další řady.
Nejlépe vám pokládka půjde s parketami na suchý zámek. Desky plovoucí podlahy do sebe stačí jednoduše zacvaknout. Nejdřív spojujte dlouhou stranu desek, až poté širokou. Táhlem opatrně stáhněte prkna čelní stranou k sob a pokládejte další řady. Čela desek přitom u stěny vždy zajistěte distančními klíny.
![položení podlahy svépomocí](https://homelover.cz/wp-content/uploads/2014/07/3974-130317000000.png)
Foto: amadeopodlahy.cz
Tip
Pokud máte v podlaze zabudované trubky od topení, jednoduše si na prkně vyznačte polohu trubek a vyvrtejte případně vyřízněte v něm otvory o jejich průměru. Kolem trubek pak připevněte rozety.
Připevníme lišty a je hotovo
Lišty připevňujte přes dilatační spáry. Doporučuje se našroubovat je přímo do podlahy. Rohy můžete zkosit pomocí speciální polky anebo si pořídit nasazovací rohy a ty jednoduše jako spojovník na lišty připevnit.
Pokládka plovoucí podlahy svépomocí není obtížná, a proto se ji opravdu nebojte. Kromě podobných praktických návodů najdete na internetu šikovná videa, která vás pokládkou provedou doslova krok za krokem.
Tip redakce: Milujete Vintage? Nepřehlédněte! – Vintage dřevěné podlahy aneb návrat k tradici.