Letos jsme se s létem museli rozloučit skoro ze dne na den. A jak se mění počasí, mění se i náš režim a různé aktivity, kterým se s oblibou věnujeme. Snídaně a večerní víno na balkonu nevyjímaje. Je to ale skutečně nutné? Musíme se všeho vzdát hned s prvním podzimním deštíkem nebo vichřicí? Rozhodně ne. Takže! Co všechno jde dělat s balkonem v zimě …
Skladiště?
Bohužel velice časté řešení, které má za následek, že celá řada panelových a bytových domů působí mnohem ponuřeji, než by třeba mohla. Zvláště u starších domů, kde jsou balkony řešeny formou necelý metr široké nepraktické nudle tento prostor přímo vybízí k zaplnění koly, krabicemi, a tedy aby se neřeklo prostorem pro sušení prádla.
Skladiště často vznikne tak, že přes zimu, kdy balkon aktivně využívají snad jen kuřáci se nepoužívaný prostor začne postupně zaplňovat věcmi, které přes zimu nepotřebujeme. Začne to dvěma koly a skončí to prostorem, kde není k hnutí a kde jsou navíc uložené věci permanentně vystavené povětrnostním vlivům. Přitom balkon nebo lodžie tvoří nemalou položku z celkové ceny bytu. Nejčastější argument pak zní – v bytě nemáme úložný prostor, nevíme co s tím prostorem jiného, je to práce navíc, a tak dále.
Ať to promýšlíme horem spodem, za nás je skladiště nesmysl! S balkonem se dá skutečně čarovat, tak to s ním nevzdávejte!
Zimní zahrada?
Úplný opak je celoročně využívaný balkon s vysokou estetickou hodnotou. Většinou na něm i na malém prostoru najdeme místo k posezení u kávy a k odpočinku, nějaký ten decentní úložný prostor a spoustu více či méně náročných rostlin a nesmí chybět ani náladová světýlka. A samozřejmě v neposlední řadě kvalitní zasklení balkonu, které umožňuje užívat balkon i přes zimu nejen lidem, ale i většině rostlin, které jsou tak chráněny před mrazem.
Je nám ale jasné, že takto luxusně zařízený balkon si může dovolit jen ten, kdo nezápasí s nedostatkem úložného prostoru, volného času a je alespoň vášnivý zahradník amatér. Jak to tedy vyřešíme my všichni ostatní?
Multifunkční prostor!
Takový skvělý kompromis je mít prostor, kde se dá dělat od něčeho trochu, ale i zde samozřejmě platí všeho s mírou! Takže jak na to?
U většiny balkonů je dostatek místa pro vyrobení podhledu, tím můžete využít běžně nevyužitý prostor pro ukládání sezónních nebo méně potřebných věcí. Jak na výrobu podhledu existuje řada videí i návodů, stačí si najít ten správný.
Pokud chcete mít zelený balkon, ale nejste kdovíjaký pěstitel, existuje řada skutečně nesmrtelných rostlin, kterým stačí jen trocha vody a sluníčka, například levandule, nebo kuchyňské bylinky – rozmarýn, bazalka, oregano nebo tymián – ty navíc krásně voní a jsou i užitečné.
K relaxu postačí jednoduché sezení se sklápěcím stolečkem, který šetří spoustu místa, pokud patříte ke šťastlivcům, jejichž balkon je přeci jen trochu prostornější, určitě oceníte lenošku, nebo pohodlnější křesílko.
No a na závěr nesmí chybět zasklení. V dnešní době existuje mnoho druhů i dodavatelů. My ale doporučujeme českou firmu Optimi, která se již více než 20 let specializuje na bezrámové zasklení balkonů a lodžií a nabízejí nadčasový produkt který vypadá esteticky zevnitř i zvenčí.