Při stavění domu nebo jakékoli jiné stavby narážíme na celou řadu překážek. Pojďme si říci, kde a kdo vám poradí a nic vás to nemusí ani stát.
Zdroj: constructionweekonline.com
Při stavění domu nebo jakékoli jiné stavby narážíme na celou řadu překážek. Nemusíme zbytečně zdůrazňovat, že jsou to především překážky byrokratického rázu. Je jedno, jaký materiál pro stavební konstrukce používáte, ať už je to ocel, dřevo, beton, nebo jde o zděné konstrukce, vždy musíte striktně dodržovat aktuální normy a předpisy. Jde o maximální bezpečnost a odolnost stavby na každém jejím místě. Jste s těmito předpisy důkladně seznámeni?
Dřevo
Dřevo je snadno dostupné, je pevné a přitom lehké a má dobré tepelně izolační vlastnosti. Navíc, dřevěné konstrukce vypadají pěkně, protože jde o přírodní kvalitní materiál. S užitím dřeva na stavebních konstrukcích to ale není jen tak. Různé typy dřeva disponují různými fyzikálními a mechanickými vlastnostmi, takže s nimi různě zacházíme na odlišných částech konstrukce. A to v závislosti na jejich druhu, významu a na tom, jak jsou tyto prvky namáhány (například jaký tlak na ně působí ze strany jiných částí dřevěné konstrukce).
Kov
Zárukou pevnosti a stability jsou ocelové konstrukce. Ocel dokáže překvapivě působit elegantně, je to totiž materiál tvárný a má mnohostranné využití. Pokud ale při stavění užíváme ocel, musíme být obeznámeni s tím, jakých hodnot nabývá v jednotlivých místech mez kluzu a mez pevnosti. Víte jistě, že jste schopni splnit všechny předpisy týkající se ocelových konstrukcí?
Zděné konstrukce
Zděné konstrukce mohou vypadat různě, můžeme používat pálené nebo nepálené cihly, cihlové kvádry, kámen, tvárnice, kvádry z betonu obyčejného nebo lehkého… Zděné konstrukce představují celou řadu kategorií a ty zase pod sebou mají mnoho podkategorií. A každá varianta má svá specifická pravidla zohledněná zvláštním souborem předpisů a nařízení.