Geotermální energie je nazývána novou ropou. Možnosti širokého využití, schopnost dodat obrovské množství energie a obrovské, prakticky nevyčerpatelné, zásoby lákají pozornost domácností, podniků i politiků. Na rozdíl od „černého zlata“, využívání geotermálního tepla nemá zásadní negativní vliv na životní prostředí a jeho zásoby nejsou koncentrovány v několika málo regionech, ale jsou k dispozici ve všech obydlených koutech světa, včetně pozemku u vašeho domu!
ilustrační foto: Pixabay.com – Gelly___
K zajištění veškerého potřebného tepla pro vaši nemovitost vám postačí pozemek o rozloze 200 – 400 m2, pod jehož povrchem budou umístěny plošné kolektory odebírající geotermální teplo. Zároveň, i během velmi nízkých teplot, tepelným čerpadlům stačí odebrat méně jak 5 % geotermální energie akumulované ze slunečního záření. Geotermální tepelná čerpadla fungují spolehlivě v Kanadě, Skandinávii a dokonce i na Sibiři, nemusíte se tedy bát, že by v rámci České repliky byl geotermálního tepla nedostatek.
Geotermální tepelná čerpadla jsou běžnou součástí ambiciózních plánů na odklon od fosilních paliv
Tepelná čerpadla využívající geotermální energii jsou extrémně úsporná a spolehlivá nejen v porovnání s jinými zdroji tepla, jakou jsou např. zemní plyn, dřevo, uhlí apod., ale také v porovnání s jinými typy tepelných čerpadel, tj. jednotkami typu vzduch / vzduch, vzduch / voda apod.
I to je důvod, proč geotermální tepelná čerpadla slaví úspěch po celém světě, např.
- Město New York si nechává zpracovávat plány na zásobování cca 900 000 bytů energií z tepelných čerpadel.
- Spojené státy Americké zkoumají možnosti vytápění všech federálních budov právě energií z tepelných čerpadel.
- Velká evropská města jako jsou Londýn, Mnichov, Vídeň či Paříž postupně zvyšují podíl tepla z geotermální energie na celkovém objemu tepla dodávaného dálkově rozvodnou sítí.
- V Maďarsku postupně vznikají celá města či městské čtvrti zásobované výhradně teplem z geotermální energie.
- V Německu přechází na využívání geotermální energie nejen vládní budovy, ale celé městské čtvrti, které získávají teplo například i z uzavřených uhelných dolů.
Na druhou stranu, na Blízkém východu či v Indii naopak roste popularita geotermálních tepelných čerpadel coby zdroje chladu na úkor klasických elektřinou poháněných klimatizací.
V České republice najdete geotermální tepelná čerpadla i u tak významných budov, jako jsou:
- OC Chodov – největší nákupní centrum v ČR
- AZ Tower Brno – nejvyšší budova v ČR
- Otevřená zahrada Brno – pasivní administrativní budova
- Centrála banky ČSOB
Pokud byste rádi výrazně snížili účty za energie, začněte se zajímat o výhody, které vám mohou přinést geotermální tepelná čerpadla.